Az osztott diétát néha pontatlanul diétának nevezik, de kevés köze van egy valódi rövid távú diétához. Sokkal inkább egy alternatív táplálkozási irányvonal, amely az étkezéshez való hozzáállás radikális megváltoztatását igényli. Ennek az elképzelésnek az eredeti megalapítója Dr. Howard Hay amerikai orvos volt, aki a 20. század elején állt elő a változó emésztés elméletével. Az osztott étrend tehát nem egy csodás újítás a táplálkozásban, csak az idő múlásával az új táplálkozási irányzatok megfosztották a figyelemtől. Mi is az a megosztott diéta? Az alapötlet az, hogy az élelmiszereket kategóriákba soroljuk, amelyek kombinálhatók vagy nem kombinálhatók egymással. Ez a módszer megtanít arra, hogy átgondolja az életmódját, és jobban kontrollálja, hogy mit eszik valójában. Egyes szakértők szerint az osztott étrend megvédheti az emésztőrendszert és megszüntetheti az emésztési problémákat.

Hogyan működik az osztott diéta?

Más diétás módszerekkel összehasonlítva az osztott étrend biztosan nem káros az emberi szervezetre. Az ember minden fontos tápanyagot bevisz a szervezetébe, ezért nem éhezik. Az osztott étrend az élelmiszereket különböző csoportokra osztja, amelyeket adott szabályok szerint kombinálnak, vagy egyáltalán nem kombinálnak. Azon az elven alapul, hogy soha ne fogyasszon fehérjét és szénhidrátot együtt. Ennek oka az emésztőrendszerben történő feldolgozásuk eltérő módja.

Az osztott étrend három alapcsoportot különböztet meg:

  • fehérje
  • szénhidrátok
  • semleges élelmiszerek

Mindegyik csoportnak más-más környezetre van szüksége az emésztőrendszerben az emésztéshez. Amikor a fehérjéket és a szénhidrátokat együtt emésztjük meg, a szervezetnek jelentős mennyiségű energiát kell fordítania a saját emésztési folyamatára. Ez nagyobb terhelést jelent a szervezet számára, ami viszont fokozott fáradtságot eredményez az étkezés után. De ha betartja a megosztott étrend szabályait, a tényleges emésztési folyamat sokkal könnyebb a szervezet számára.

Az osztott étrend szigorú elvei szerint a fehérje- és a szénhidrátcsoport nem kombinálható egymással, csak a fehérje semleges élelmiszerekkel, a szénhidrátok pedig semleges élelmiszerekkel. Az osztott diéta alapszabálya tehát az, hogy egyik nap csak fehérjetartalmú ételeket, másnap csak szénhidráttartalmú ételeket fogyasszon, és ezeket a napokat rendszeresen váltogassa. Az osztott diéta egyes hívei azonban azt állítják, hogy nem elegendő a fehérjét és a szénhidrátot ugyanazon az étkezésen belül kombinálni.

Az osztott diéta szabályai megkövetelik a fehérje és a szénhidrát ételek külön fogyasztását / fotó: pixabay.com

Osztott étrend esetén ki kell zárni az étrendből:

  • kávé
  • fekete tea
  • kakaó
  • csokoládé
  • sertéshús
  • fehér lisztből készült termékek
  • majonéz
  • földimogyoró
  • instant ételek
  • konzervek
  • zsíros kolbászok

Fehérje csoport

A fehérjecsoportba főként hús és húskészítmények tartoznak. A sertéshús és a füstölt mellett bármilyen főtt húst ehet, kivéve a háromrétegűen sültet (a szénhidrátok között zsemlemorzsa is van). A megfelelő fehérjetartalmú élelmiszerek közé tartoznak a szója- és tejtermékek, tojás, legfeljebb 50%-os zsírtartalmú sajtok, alacsony zsírtartalmú tej.

Egyes gyümölcsök is a fehérjecsoportba tartoznak, ehetünk citrusféléket, egzotikus gyümölcsöket, savanyú almát, körtét, őszibarackot, sárgabarackot, cseresznyét, epret, málnát. Az italok közül a gyümölcsteák, a száraz fehér- és vörösborok, valamint a száraz pezsgő különösen ajánlott.

Szénhidrát csoport

A második csoportot a teljes kiőrlésű lisztből és rizsből készült termékek (kenyér, zsemle, kalács, tészta, búzadara,…) képviselik. Tartalmaz továbbá válogatott zöldségeket, főként burgonyát és burgonyakeményítőt, valamint kelkáposztát, kukoricát és édes gyümölcsöket (banán, édes alma, körte, aszalt gyümölcsök, datolya, füge, szőlő). Sűrű gyümölcslevek, szirupok, sör és méz is engedélyezett italok. A szója kivételével minden hüvelyes szerepelhet.

Semleges csoport

Az előző két csoporttal összehasonlítva a semleges élelmiszerek számos előnnyel rendelkeznek. Fogyaszthatja őket önmagukban egy étkezés során, vagy fehérjével vagy szénhidráttal kombinálva. A semleges élelmiszerek közé elsősorban a zsírok, olajok, vaj, margarinok, az 50%-nál nagyobb zsírtartalmú tejtermékek és a savanyú tejtermékek (joghurt, túró, tejszín, kefir, zsíros sajtok) tartoznak.

A húskészítmények közé tartoznak a felvágottak (sonka, kolbász) és a füstölt halak. A semleges csoport alapja a sok zöldség, amelyet alapvetően minden fajta képvisel (padlizsán, karfiol, paprika, paradicsom, sárgarépa, karalábé,…). A tányéron főleg az előző két csoporthoz köretként találja meg alkalmazását.

A semleges élelmiszerek a legnépesebb csoport, amelybe a diófélék, fűszerek, gyógynövények, gombák, élesztő, magvak, csírák és az italok közül a gyógyteák is beletartoznak.

A megosztott étrend jól átgondolt menüt igényel

Az osztott étrend hívei két oldalról ítélik meg ennek a táplálkozási irányzatnak a sikerét. Az egyik azt állítja, hogy sokkal jobban érezheti magát a teste, ha nem keveri össze a különböző emésztési mintájú ételeket, és így kiküszöböli az emésztési problémákat. Mások úgy érzik, hogy az osztott diéta arra kényszeríti Önt, hogy átszervezze étrendjét, és jobban átgondolja, mit és mikor eszik.

Akárhogy is van, a megosztott párt elveinek betartása mindenképpen jótékony hatással van a szervezetre. Mivel sok zöldséget fogyasztasz, ez az étkezési mód csökkentheti az energiabevitelt, ami pozitív hatással lehet a fogyókúra során. A zöldségek rostot tartalmaznak, ami bár laktató, nem jelent energiabevitelt, így a szervezet saját zsírraktárait égeti el, amíg ezt a kúrát tartja.

Az osztott étrend karcsúsító hatása

Bár tudományosan nem bizonyított az osztott étrendnek a szervezetben történő zsírégetésre gyakorolt hatása, az étkezés e módja karcsúsító hatású. Ez az ételekből származó energiabevitel csökkentéséből, a zöldségek és gyümölcsök étrendben való nagyobb arányából, a rendszeres étkezési rutinból és az általános étkezési fegyelemből ered. A megosztott étrend egyszerűen megtanít arra, hogy többet gondolkodjon az ételekről.

Az osztott diéta egy speciális étkezési mód, amely teljes életmódváltást és az étkezés új szemléletét hozza magával. Az osztott diéta elvei szerint bármikor átállíthatja étrendjét, de ez mindig többnapos folyamat, mivel a szervezetnek először hozzá kell szoknia az új rendszerhez.

felgyorsítja az anyagcserét magasabb fehérjebevitellel. A magasabb fehérjetartalmú étrendek anyagcsere-előnyökkel rendelkeznek az alacsonyabb fehérjetartalmú étrendekkel szemben.

Mivel minden szervezet másképp reagál a változásokra, a fokozatos testsúlycsökkentés és a helyreállítás eredménye eltérő időt vehet igénybe. Egyeseknél ez néhány nap, másoknál egy-két hét. Természetesen ez a kiindulási súlytól és egyéb tényezőktől (nem, életkor, fizikai aktivitás stb.) is függ.

Az osztott étrendre való áttérés gyakorlati szempontból kihívást jelenthet. Maga az ételek elkészítése sok időt vesz igénybe, az étkezés rendszeres időközönként történik, mindenféle rohanás vagy sietség nélkül. A mindennapi munka során gyakran nehéz betartani az ilyen egyszerűnek tűnő feltételeket.

Ha valóban fogyni akarsz, talán jobban jársz, ha egyenesen az alacsony szénhidráttartalmú KetoMix ételeket választod, amelyek mindent megadnak, amire a szervezetednek szüksége van a fogyókúra során. A KetoMix ételeket tartalmazó fogyókúra, mint a megosztott diétás módszer, gondoskodik a rendszeres táplálkozásról, és lehetővé teszi, hogy változatos, kiegyensúlyozott étrenddel egyen az álomsúlyához vezető úton.

A KetoMix narancsos limonádé nem tartalmaz hozzáadott cukrot / fotó: a szerző archívuma

A KetoMix segítségével éhezés nélkül fogysz, edzel, tele vagy energiával, és a szervezeted nem veszít tápanyagokat. A legfontosabb, hogy nem pazarolja értékes idejét. Többek között pénzt is megtakaríthat. Naponta ötször eszel, pár perc alatt főztél, a menü sok zöldséget, gyümölcsöt tartalmaz, nem kell semmit sem megtagadnod magadtól.

Az osztott étrend esetében a fehérjék és a szénhidrátok szigorú elkülönítése és semleges élelmiszerekkel való megfelelő kombinálása miatt a szervezet kémiai egyensúlya beáll. A jobb emésztés csökkenti a mérgező anyagok megjelenését, felgyorsítja az anyagcserét, és a fogyás így könnyebbé válik.

Mindkét fogyókúrás módszer (KetoMix és osztott étrend) megtanít arra, hogy több zöldséget, gyümölcsöt fogyasszon, és felismerje a táplálkozásilag értékes élelmiszereket, amelyek a szervezet számára szükséges tápanyagok forrását jelentik. Az egészséges táplálkozás az életmódváltáshoz vezet, és ennek köszönhetően képes lesz tartósan megtartani az optimális testsúlyát.

osztott étrend bemutatása

Mindenesetre az osztott étrend magas követelményeket támaszt az étrend kialakításával és magának az étrendnek az összetételével szemben. Vannak, akik egész életükben ezt az alternatív étkezési módot alkalmazzák, mivel segít a problémás emésztés szabályozásában. Ezzel szemben vannak olyan egyének, akiknek hosszú távon nem biztos, hogy megfelel az osztott étrend.

Rengeteg szakácskönyv van a piacon, amelyeket a megosztott étrend elvei szerint állítottak össze. Minden nap egy ízletes, eredeti recepttel inspirálódhatsz.

Fehérje nap

  • Reggeli: 4 szelet baromfis sonka + 1 tojás
  • Snack: 1 körte
  • Ebéd: natúr pulyka szelet + zöldség saláta
  • Snack: 1 fehér joghurt
  • Vacsora: zöldbab tofuval

Szénhidrát nap:

  • Reggeli: zabkása mézzel
  • Snack: 1 banán
  • Ebéd: teljes kiőrlésű tészta zöldségekkel
  • Snack: 1 narancs
  • Vacsora: egy szelet teljes kiőrlésű kenyér sajttal

Inspirálódhat ebből az egyszerű receptből:

Ha tartósan meg akarja tartani ideális testsúlyát, akkor olyannyira el kell sajátítania az osztott étrendet, hogy az a normális étkezési szokásává váljon. Ha visszatérne a régi szokásaihoz, a rettegett jojó-effektus nem sokáig váratna magára.

Ha nem sieted el a fogyást, és elég időt adsz a testednek, hogy alkalmazkodjon a jobb étrendhez, gyönyörű, karcsú alakkal jutalmaz majd meg. Az egészséges táplálkozáshoz testmozgást is hozzáadva biztosan nem járhatsz rosszul. Ez jelentősen felgyorsítja az egész csökkentési folyamatot.

Similar Posts

Vélemény, hozzászólás?